Granitový dřez a jeho výběr – jak se nenapálit?

Granitové dřezy nejsou na trhu tak úplně novinkou – ty první šly do prodeje již před více než třiceti lety. Rostoucí oblibu však zaznamenávají teprve dnes. Především proto, že v sobě kombinují dobré vlastnosti nerezu (teplotní odolnostmechanická tvrdost), odolnost proti chemii a svůj vlastní, pěkný design. Oproti univerzální nerezavějící oceli jsou totiž k dostání v mnohem více barevných i tvarových variantách. Nenechte se ale mýlit, o kvalitě nevypovídá pouze materiál, ale i jeho složeni. Typy granitu jsou totiž různé a poměr složek není vůbec pevně daný.

Granit v názvu neznamená vůbec nic

To, že je dřez granitový, vám říká, že se v něm objevuje nadrcená žula a křemičité písky. Nic víc. Každý výrobce na trhu má totiž patentované své vlastní složení, takže se můžete poměrně běžně setkat s materiály, jako je Fragranit, Silgranit nebo Cristalite. Jsou si podobné, ale nejsou stejné. Tudíž se liší i jejich vlastnosti. Obecně bychom mohli granit popsat jako směs žuly a křemičitanů (od 60 do 90 %), pojiva (akryláty, pryskyřice,…, zhruba od 5 do 30 %) a chemických barviv (kolem 5 až 10 %). Jak ale zdůrazňujeme, poměry složek nejsou nijak dané a setkáte se s různými druhy směsí. Ten ideální poměr, po kterém byste se měli dívat, je ale 80:15:5. Znamená to dostatek žuly, pojiva, i barviv.

Proč hledat ideální poměr?

Dostatečné množství žuly a pevných složek způsobuje, že dřez odolá mechanickým poškozenímAkryláty a pryskyřice zase musí částice držet pevně u sebe. Pokud by jich bylo moc, nebo naopak málo, hrozilo by, že dřez bude křehký. Nehledě na to, že by se z něj snadno odštěpovala zrnka žuly. Nakonec necháváme barviva, o nichž byste si možná mysleli, že nehrají takovou roli. Chyba, pokud je dřez málo probarvený, pak mají spodní vrstvy stále základovou barvu. Kdyby tedy vznikla rýha nebo prasklina, mohla by se tato původní barva odhalit a každý by si poškození všiml. To by nevypadalo dobře. Pokud tedy chcete kvalitní granitový dřez, pak byste se měli držet výše zmíněného poměru.>Pánské mikiny, které se oblékají přes hlavu, zpravidla disponují jednodušším designem. Velmi často mu vévodí veliká klokaní kapsa na břiše. Typickým znakem mnoha mikin obou typů, je kapuca. Ta v první řadě plní estetickou funkci, při větru či dešti však oceníte i její praktické vlastnosti. Kapuce ve vlnách posledních módních trendů nahrazují vysoké límce, jejichž designový efekt je stejný. Takové mikiny však pozbývají praktické výhody kapucí.

Jiřina Holcová