Prodáváte dům v Brně? Ceny jsou vysoko – za kvalitní nemovitost může inkasovat i více než 20 milionů!

Prodej domu v Brně pro vás může být velice zajímavou záležitostí. Pokud je vaše nemovitost v solidním stavu, nachází se v dobré lokalitě a je navíc ještě obklopena alespoň trochu větší zahradou, můžete za ni inkasovat opravdu pěkné peníze. Částky pohybující se nad hranicí 20 milionů korun nejsou v Brně žádnou výjimkou. Zdá se, že máte štěstí!

Ceny nemovitostí v České republice za poslední dekádu nebývale vzrostly. Ve velkých městech jako je Praha nebo právě Brno, je to samozřejmě nejvíce patrné. Ceny domů a bytů zde často dosahují až astronomických výšin. Pokud jste tedy majitelem pěkného domku nebo snad dokonce výstavní vily, a uvažujete o prodeji, jistě si přijdete na své.

 

Chcete prodat dům v Brně? Situace vám hraje do karet!

Jak jsme řekli hned úvodem, ceny některých brněnských nemovitostí se mohou pohybovat skutečně vysoko. Často se přehoupnou i přes 20 milionů. 

A proč je bydlení tak drahé, a to nejen na jihu Moravy, ale bezmála napříč celou Českou republikou? Klíčovým a dlouho neřešeným problémem je nedostatečná výstavba. Česká republika se dlouhodobě potýká s problémem zastaralého územního plánování a přebujelé byrokracie. Zdlouhavé povolovací procesy často zbrzdí výstavbu i o celé roky, což vede k omezené nabídce a posléze i k vyšším cenám. A i když byl nedávno přijat nový stavební zákon, jeho pozitivní dopady se zřejmě projeví až v delším časovém horizontu. Zatím bude nedostatečná výstavba nadále tlačit ceny vzhůru. Aktuálně se české stavebnictví zkrátka nachází v hluboké krizi

Vám taková situace ovšem jednoznačně hraje do karet. Chcete přece prodávat, nebo ne?

Poptávka kulminovala v letech 2020 až 2022

Dalším významným faktorem ženoucím ceny domů a bytů vzhůru je vysoká poptávka. Jak také jinak? Nejvyšší byla zřejmě v letech 2020 až 2022. Lidé nakupovali nemovitosti často bez ohledu na jejich stav a mnohdy byli ochotni zaplatit v podstatě cokoliv. Takový zájem vyhnal ceny do extrému. Tento trend byl způsoben několika okolnostmi, včetně nízkých úrokových sazeb, situace okolo pandemie COVID-19 a značnými obavami lidí z ekonomické nestability a sílící inflace. V takových časech je investice do nemovitosti vnímána jako obzvláště rozumná

Vysoká poptávka ale přetrvává i nyní, byť přece jen poněkud polevila. Faktem tedy je, že i dnes můžete svou nemovitost zpeněžit za velmi výhodných podmínek.

 

Brno je zlatá loď

Říká se, že Brno je zlatá loď. A zdá se, že právem. Město je plné architektonických skvostů. A pokud jde o kulturu, v mnoha ohledech mohou obyvatelům Brna závidět i Pražané, kteří si jinak na možnosti kulturního vyžití jistě nestěžují. Právě proto, že je Brno tak atraktivní destinací, na cenově dostupnou nemovitost zde narazíte jen zcela výjimečně. Díky své strategické poloze, vyspělé infrastruktuře a bohaté nabídce pracovních příležitostí je město pro obyvatele stále zajímavější. Přesto je ale cenový růst zdejších nemovitostí až ohromující. Například byty v novostavbách zde za poslední dekádu zdražily bezmála o 200 %

Pokud tedy vlastníte rodinný dům právě zde, můžete se těšit na slušné peníze.

 

Víte, jak svou nemovitost efektivně nabídnout?

Úspěšný prodej nemovitosti, samozřejmě kromě jiných okolností, závisí také na efektivní inzerci. K propagaci vašeho domu proto neváhejte využít rozmanité platformy. Profesionální fotografie, případně videa či virtuální prohlídky, mohou výrazně zvýšit zájem potenciálních kupců. Inzerujte na realitních portálech, v tisku i na sociálních sítích. Neváhejte se obrátit na odborníky. Správně cílená inzerce může významně ovlivnit rychlost prodeje a navíc i přispět k ještě zajímavější ceně.

Seznam tipů pro inzerci:

  • Kvalitní fotografie
  • Virtuální prohlídky
  • Stručný ale poutavý popis nemovitosti
  • Inzerce na realitních portálech
  • Propagace na sociálních sítích
  • Využití realitního makléře 

Spolupráce s makléřem má své výhody

Prodej nemovitosti může někdy být poměrně složitý. A to zejména tehdy, pokud se na realitním trhu příliš neorientujete. V takovém případě je rozumné svěřit celý obchod zkušenému realitnímu makléři. Spolupráce s profesionálem má řadu výhod. Obvykle zná specifika lokálního trhu s nemovitostmi, má vyjednávací schopnosti, a samozřejmě obstará veškeré “papírování”, ve kterém se běžný smrtelník většinou moc nevyzná. Spolupráce s odborníkem vám může ušetřit čas i zbytečný stres. A někdy dokáže přinést také vyšší zisk z prodeje.

Co přinese stavební zákon?

Nový stavební zákon, který byl nedávno přijat, by měl přinést určité zlepšení v oblasti výstavby nových nemovitostí. Cílem zákona je zjednodušit a zrychlit povolovací procesy, což by mělo vést ke snazší realizaci rozsáhlých developerských projektů i k jednodušší výstavbě rodinných domů. Vyhladovělý trh by se tak mohl alespoň z části nasytit a ceny by pak nejspíš přestaly růst a někdy by zřejmě i klesly. Nějaké výsledky však nelze očekávat dříve než za několik let. Zatím se tedy coby majitel domu, který hodláte zpeněžit, poklesu cen obávat nemusíte.

 

Ideální konstelace

Pokud vlastníte rodinný dům, je nyní velice příhodná doba k jeho prodeji. Nedostatek nemovitostí vám spolu se silnou poptávkou umožní dosáhnout zajímavé ceny. Ale přestože je konstelace na trhu s nemovitostmi z vašeho pohledu ideální, určitě se nevyhýbejte spolupráci s odborníkem, který vám může celý proces výrazně usnadnit. Vyhnete se zbytečným chybám, které se někdy mohou docela prodražit!  

Prodáváte-li dům v Brně, máte tedy ideální příležitost. Využijte vysokých cen nemovitostí i neutuchajícího zájmu potenciálních kupců.

Jiřina Holcová