Pět důležitých faktů o odstranění jizev laserem

Odstranění jizev laserem je stále častěji poptávaným estetickým zákrokem. Každá jizva, ať už je následkem úrazu, operace nebo akné, má svůj vlastní příběh. Všechny ale mají stejnou podstatu – poškození vazivové tkáně. Laser nedokáže nahradit zjizvenou pokožku tou normální. Je to ale velmi silný a účinný nástroj, který má estetická medicína k dispozici a který vzhled jizvy dokáže výrazně zlepšit. Přemýšlíte o tomto zákroku? Právě pro vás uvádíme několik důležitých faktů, které je třeba znát předtím, než se do ošetření pustíte.

Laserový zákrok pro světlejší barvu a strukturu jizvy

Jak jsme již naznačili, jednou porušenou tkáň není možné laserem coby kouzelnou hůlkou nahradit. Různé laserové systémy ale mohou zlepšit barvu jizvy, zapracovat na jejím reliéfu a celkovém vnímání. 

  • Červené a hnědé jizvy reagují na laserové ošetření lépe, bílé lze ošetřit s většími obtížemi. Světlé jizvy nicméně bývají méně obtěžující. 
  • Lasery mohou zlepšit strukturu jizvy tím, že zahřejí kolagen v podkoží, což umožní tělu pomalu opravit abnormální kolagen v jizvě. Díky těmto vnitřním procesům může být jizva méně nápadná, resp. vystouplá. 
  • Laser také může za snížení bolesti nebo pocitu svědění, které se u jizev někdy objevují.

Lasery na odstranění jizev patří pouze do rukou odborníků 

Laser je neskutečně užitečnou technologií, je ale také potenciálně nebezpečný, pokud je s ním zacházeno neodborně. Při výběru místa, kde zákrok podstoupit, proto dejte přednost specializované klinice. Budete mít jistotu, že přístroj  bude obsluhovat skutečný profesionál. Je také  opravdu velmi důležité, aby se léčby ujal dermatolog, jenž rozumí problematice jizev a laser bud správně  používat.

Pro úspěšnou redukci  jizev budete muset zákrok podstoupit opakovaně 

Jizvy téměř vždy vyžadují sérii ošetření, které se provádí s odstupem 4-6 týdnů. To pro, aby se tkáň v dotčené oblasti mohla opravit a tělo mělo dostatek času vytvořit nová kolagenová vlákna. Kolik takových zákroků bude potřeba, je velmi individuální a závisí především na charakteru jizvy. Proto je vhodné, abyste celou záležitost odstranění jizev vnímali jako cestu a vydali se na ni s lékařem, kterému plně důvěřujete.

Mnoho jizev vyžaduje nejen zákrok laserem

Jizvy jsou různé – tvrdé, drsné, vyvýšené, vpadlé, bolestivé, svědivé, zarudlé atd. A je možné, že jen za použití laseru se nezlepší natolik, jak byste si přáli. Proto je vhodné jeho účinky podpořit kombinací ošetření. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout zařazením další moderní špičkové přístrojové techniky, zejména pak radiofrekvenčního mikrojehličkování nebo lékařského IPL přístroje pracujícím s intenzivním pulzním světlem. Všechny tyto zákroky jsou minimálně bolestivé, provádí se ambulantně s lokálním znecitlivěním ošetřované oblasti. 

Nezapomínejte jizvy chránit před sluncem, jinak laser nepomůže

Používat laser na opálenou pokožku je nevhodné hned z několika důvodů.

  • Opálená kůže absorbuje energii laseru, což může mít za následek poškození v její nadložní epidermis. 
  • Opálení zároveň může „blokovat“ paprsek laseru, který nedosáhne zamýšleného cíle v dermis kůže.

Sluneční paprsky navíc mohou zjizvenou tkáň poškodit a snížit tak výsledky laserového ošetření. Proto je důležité denně používat opalovací krém nebo jizvu zakrývat.

Věděli jste, že laserem můžete velmi efektivně také zmínit vzhled strií?

Jiřina Holcová